Oříšek v Brielle

Oříšek v Brielle

Je to již rok a půl, co se v hlavě Tomáše Hermanna, tehdejšího radního a současného zastupitele našeho města, zrodila myšlenka, že by náš školní pěvecký sbor Oříšek mohl odcestovat na vánoční „turné“ do holandského městečka Brielle, partnerského města Havlíčkova Brodu. Po počátečním skepticismu, který provázely nemalé problémy se zorganizováním celé akce, se začal tento nádherný sen pomalu měnit ve skutečnost.

A tak se stalo, že ve čtvrtek 13. prosince v brzkých ranních hodinách nasedlo 35 vybraných členů sboru Oříšek do zájezdního autobusu, aby se vydali vstříc chladnému a větrnému Severnímu moři, na jehož břehu městečko Brielle leží. Sboristé zde prožili pět nezapomenutelných dní, během kterých o ně s láskou pečovali i tři učitelé naší školy – Jan Kletečka, Vlasta Vencová a Jan Domkář. Po náročné cestě, která zabrala více než 15 hodin, dorazili účastníci zájezdu do městečka Oostvoorne, ve kterém byli po celou dobu ubytovaní.

V následujících dvou dnech uspořádal pěvecký sbor Oříšek v tamním regionu hned 4 koncerty. První koncert se konal v Plantage, domově pro seniory v Brielle. I druhý koncert proběhl v Brielle, a to u příležitosti tzv. „Lichtjesavond“ (Slavnost světla), kdy byl slavnostně rozsvícen vánoční stromeček dovezený z našeho města. Třetí koncert uspořádal sbor Oříšek v městečku Zwartewall na vánočním trhu „Kerstmarkt“. Holandské turné bylo zakončeno koncertem v briellské synagoze, kam dorazilo i několik českých fanoušků z řad řemeslníků z Havlíčkova Brodu.

Během zájezdu navštívili sboristé i několik zajímavých míst. Prozkoumali centrum přístavního města Rotterdam, navštívili oblast větrných mlýnů Kinderdijk a nakoupili tradiční sýry v historickém městě Gouda. Na pláži Severního moře potom nasbírali krásné mušle a některým z nich se dokonce podařilo nalézt kosterní pozůstatky mamutů.

Celý zájezd si sboristé a jejich doprovod fantasticky užili. Náladu jim nezkazila ani porucha řadicí páky autobusu při cestě zpět, takže maximální rychlost autobusu nepřekročila po celou dobu 65 km/h, čímž se cesta domů protáhla na téměř 24 hodin.

Děkujeme, že se tuto náročnou akci podařilo zrealizovat. Byla to pro nás obrovská zkušenost a už teď se těšíme na další zážitky, které nás ve sboru Oříšek čekají.

Přejeme krásné Vánoce prožité v lásce a těšíme se na Vás na dalších „oříškovských“ koncertech.

 

Za celý sbor

Jan Kletečka

 

Odkaz na fotogalerii ZDE

Fotogalerie - další snímky

 

Brielle - Oříšek v místním zpravodaji

 

Rozhovor s Janem Kletečkou v Radničním okénku ZDE

 

 

tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Co dnes vaříme

loader Načítám...