Napsali o nás

Duchapřítomnost Anety vedla k záchraně lidského života

15.9.2014

Havlíčkův Brod – Anetu Holendovou z Havlíčkova Brodu, žákyni osmého ročníku ZŠ V Sadech, přijal v pátek odpoledne na radnici starosta města.

Aneta totiž díky své duchapřítomnosti výraznou měrou přispěla k záchraně života svého šestašedesátiletého dědečka.

Slavnostního přijetí se zúčastnili i další představitelé města, Anetiny rodiče i Milena Honsová, ředitelka školy, kterou dívka navštěvuje.

„Aneta je velmi skromná dívka a nic nám o té události neřekla. Nic bychom se nedozvěděli, kdyby školu nenavštívila její teta. A protože se dobré zprávy mají šířit dál, podělili jsme se o ně nejen s ostatními žáky a učiteli, ale také s radnicí. Výsledkem bylo i toto příjemné a neformální setkání," uvedla Honsová.

Srdeční kolaps postihl Anetina dědečka letos v v létě, první červencovou neděli.

Pomáhaly Aneta, teta i babička

„Byla jsem u babičky a dědečka v Březince na prázdninách a najednou jsem uslyšela zoufalé volání tety, ať rychle zavoláme záchranku. Našla totiž dědu, jak leží na zemi vedle pohovky," popsala první okamžiky příběhu Aneta. „Vytočila jsem tedy číslo záchranky a mezitím k tetě přiběhla i babička. Operátorka mi do telefonu přesně říkala, co máme s dědečkem dělat, a já to tlumočila dál. Pak jsem běžela otevřít bránu přijíždějící sanitce a utěšovala jsem také malou sestřenku, která byla velmi vystrašená," pokračovala Aneta.

Společně se záchrankou přijeli na místo události i hasiči. Ti pomohli s transportem nemocného dědečka do sanitky.

„Odvezli ho na ARO havlíčkobrodské nemocnice a posléze i na specializované pracoviště nemocnice v Jihlavě," přidal se otec dívky. „Nakonec to všechno dobře dopadlo a dědeček, přestože byl pětatřicet minut oživován, je už zase zpátky doma a téměř bez následků," dodal otec.

Starosta města Jan Tecl ocenil především Anetinu duchapřítomnost.

„Velmi si vážím, co dokázala a co udělala. Všichni dobře víme, jak jsou tyto situace stresové a jak dokážou i dospělého člověka zcela vyvést z míry," řekl Tecl. Ten Anetě předal drobné dárky a požádal jí, aby se podepsala do pamětní knihy města Havlíčkova Brodu.

Radní se zajímali o Anetiny zájmy a záliby. Dozvěděli se, že ráda maluje, hraje na kytaru a pracuje v keramickém kroužku.

Ředitelka Honsová jim pověděla, že Aneta je výborná žákyně, a že se na ní nejen ona, ale i ostatní učitelé, ve všem mohou stoprocentně spolehnout.

„Po škole bych chtěla pokračovat ve studiu na gymnáziu," dodala Aneta.

Autor: Jaromír Kulhánek

Havlíčkobrodský deník, 15. 9. 2014

Školní družina ze Sadů ve Vodním ráji

Mezi oblíbené činnosti dětí z oddělení 3. a 4. tříd naší školní družiny patří plavání. Havlíčkobrodský bazén navštěvujeme pravidelně každý měsíc, ale chtěli jsme změnu, a tak padl návrh: Vodní ráj v Jihlavě.

2. 4. 2014 jsme se v hojném počtu 53 dětí, dvou vychovatelek a několika rodičů vydali do krajského města. Ve Vodním ráji jsme strávili dvě hodiny a mnozí z nás pochopili význam slova ráj. Užili jsme si všech atrakcí, které jsou zde nabízeny, a už teď se těšíme, jaké netradiční činnosti nás čekají příště.

Marie Vaňková a Ivana Tománková, družinářky ZŠ V Sadech

Cesta Vysočinou, 15. 4. 2014

Sněhuláci ze ZŠ V Sadech pomohli Africe

Základní škola V Sadech se dlouhodobě zapojuje do různých charitativních akcí.

„V roce 2005 jsme přispěli na pomoc obětem ničivé vlny tsunami, která postihla oblast jihovýchodní Asie 26. 12. 2004. Prostřednictvím Arcidiecézní charity Praha jsme si adoptovali dítě na dálku a každý rok přispíváme částkou 7000 Kč na jeho vzdělání. Nejprve jsme pomáhali ugandskému chlapci Amiru Ssedendovi a od roku 2009 podporujeme indickou dívku Priyu," říká Vratislav Libánský ze ZŠ V Sadech.

V letošním roce se škola zapojila do projektu Sněhuláci pro Afriku. Tato akce, jež získala záštitu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, nese heslo „Děti v Africe si sněhuláka nikdy nepostaví, mnozí z nich se ale nedostanou ani do školy. Na první informaci nic nezměníme, s tou druhou je v našich silách něco udělat."

Žáci a jejich učitelé, kteří se rozhodli do projektu zapojit, měli za cíl postavit sněhuláka. Každý soutěžící uhradil charitativní příspěvek ve výši 50 Kč a mohlo se začít stavět. Protože se však letošní zima blížila spíše té africké, museli si účastníci vypomoci jiným materiálem než sněhem. Výsledná umělecká díla byla zdokumentována a fotografie nejlepšího sněhuláka zamířila do celorepublikové soutěže.

„Stavění sněhuláků, které výborně zorganizoval Jan Domkář, mělo na naší škole velký ohlas a na startovném se vybralo 1650 Kč. Jsme rádi, že tímto příspěvkem můžeme udělat radost africkým dětem," uzavírá V. Libánský.

Havlíčkobrodské listy 3/2014, strana 11

Zápisy do prvních tříd

A je to za námi! Zatímco maminky si sdělují poznatky ze zápisu, děti vesele poskakují v obrazcích před školou. Od září jim ale nastanou první povinnosti. Jak řekla ředitelka ZŠ V Sadech Milena Honsová:  „Ve středu 12. února na poradě ředitelů škol v Havlíčkově Brodě jsme porovnali počty zapsaných a vyšlo to nakonec dobře. Nebudeme muset přistoupit k žádným přesunům a všechny děti nastoupí do škol, které si rodiče vybrali.“ To znamená, že například V Sadech, kam se přihlásilo 103 dětí (v současné době již 105, neboť dva žáci přišli k zápisu opožděně z důvodu nemoci – poznámka redaktora webových stránek ZŠ V Sadech), opět otevřou 4 první třídy. Podobné je to na celém Havlíčkobrodsku – počty přihlášených dětí se v podstatě, až na malé výjimky, rovnají počtům dětí zapsaných.

Náš list přinese podrobnější přehled o počtu prvňáčků v jednotlivých školách v okrese v některém z příštích čísel.

Cesta Vysočinou, 18. 2. 2014

Rozhovor s Mgr. Gabrielou Nováčkovou

Otištěno 9. 1. 2014 v týdeníku  5 plus 2

Mladí slovanisté na návštěvě ve Spišské Nové Vsi

Ilustrační foto

Ilustrační foto Autor: DENÍK/Daniel Seifert

13.12.2013 09:23

Havlíčkův Brod – Ve dnech 8. – 10. 12. 2013 navštívili mladí fotbalisté Slovanu Havlíčkův Brod  partnerské město Spišská Nová Ves, aby zde reprezentovali svoji Základní školu V Sadech na mezinárodním žákovském turnaji.

Jubilejního 20. ročníku Memoriálu Andreje Franka se kromě domácí Spišské Nové Vsi  dále zúčastnily týmy Bílovce, Žiliny, Košic a Nyíregyházy.

V takto nabité konkurenci se mladí slovanisté velkých jmen rozhodně nezalekli a postoupili až do bojů o medaile. Zde pak po smolném semifinálovém vyřazení od MŠK Žilina po výsledku 2:3, když ještě 80 vteřin před koncem vedli 2:1, nastoupili do souboje o třetí místo proti týmu ŠSK Bílovec.

Po skvělém a bojovném výkonu tentokrát sami otočili nepříznivý stav 0:2 a gólem z poslední minuty vybojovali cenný bronz.

Turnaj ovládli hráči Fotbalové akademie Józsefa Bozsika z Nyíregyházy, kteří na turnaji podlehli pouze našemu týmu v zápase základní skupiny. Pod vedením dvojice Ján Bdžoch a Radek Kolář reprezentovali Štěpán Bárta, Maxmilián Bartók, Vítězslav Gruber, Tomáš Fejt, Martin Kaman, Daniel Kolář, Matyáš Miška, Aleš Nečas, Jan Pavlík, Vojtěch Novák a Zdeněk Šimánek.

(rko)

Autor: Redakce

Havlíčkobrodský deník, 13. 12. 2013

Havlíčkobrodská radnice ocenila nejlepší žáky místních škol

Sál Staré radnice se ve středu 16. 10. stal dějištěm předávání Cen města nejlepším žákům havlíčkobrodských základních škol za školní rok 2012/2013. Ocenění převzali i žáci dvou krajských zařízení, a to Základní a praktické školy U Trojice a Gymnázia Havlíčkův Brod. Radnice ohodnotila celkem 21 žáků ze 7 škol. Zástupci vedení havlíčkobrodské radnice předali oceněným pamětní list města, knihu a poukázku na peněžní odměnu ve výši 5 tis. Kč za první místo, 3 tis. Kč za druhé místo a 2 tis. Kč za třetí místo.

Základní škola V Sadech

1. místo - Adam Ferencz

Od první třídy až po ukončení školní docházky měl samé výborné. V kolektivu byl velmi oblíbený. Aktivně se zapojoval do všech akcí, včetně ekologických aktivit. Mezi jeho největší úspěchy patří přední umístění v okresním kole fyzikální olympiády a krajském kole chemické olympiády, a zejména 1. místo v okresním a krajském kole soutěže "Podnikatelské dovednosti" 2013. Školu dále reprezentoval v okresních kolech soutěží, jako jsou Všeználek, Pythágoriáda, matematická a zeměpisná olympiáda. Ve školních soutěžích si vybojoval 1. místo v soutěži z anglického jazyka, 1. místo v dějepisné soutěži, 1. místo v matematických testech 9. tříd, 2. místo ve školním kole olympiády z anglického jazyka (9. tř.). Je aktivním členem florbalového klubu Sokol Erupting Dragons.

2. místo - Veronika Tomšovská

3. místo - Martin Pavlík

Havlíčkobrodské listy 11, strana 8 - 10, výňatek z článku

Maruška mezi olympijskými vítězi

Ve dnech 5. - 8. 9. 2013 proběhlo v Praze celorepublikové finále OVOV (Odznak všestrannosti olympijských vítězů) pod záštitou olympijských vítězů v desetiboji Roberta Změlíka a Romana Šebrleho.

Mladí sportovci prokázali, že jsou opravdu všestranní, neboť museli absolvovat 10 různorodých soutěží. Svůj desetiboj vybírali z 12 možností (4 atletické disciplíny, 3 testy dynamické síly, 2 testy výbušné síly, plavání, gymnastika a dribling s míčem).

Mezi 60 finalistek ročníku 2000 se probojovala také Marie Musilová, žákyně 8. ročníku havlíčkobrodské ZŠ V Sadech. Maruška předvedla velmi hodnotné výkony a umístila se ve své kategorii na 34. místě. Spolu s ostatními prožívala nádhernou atmosféru sportovního zápolení v duchu fair play. Ta byla navíc okořeněna účastí olympijských legend, kterých se na stadionu Evžena Rošického sešlo více než 50.

Projekt OVOV si klade za cíl zvýšit osobní aktivity co největšího počtu chlapců a dívek v rámci celé ČR, protože i v dnešní době, která není příliš nakloněna sportování a zdravému pohybu, stále platí ono okřídlené "Ve zdravém těle zdravý duch".

Havlíčkobrodské listy 10, strana 10

tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Co dnes vaříme

loader Načítám...