Deváťáci vyrazili do Brna za kulturou

Rozumíme  Shakespearovým a Čapkovým dramatům i v současnosti?

Ověřit si své porozumění některým dramatickým žánrům z různého časového období jeli žáci ze třídy 9. A a 9. B v měsíci listopad do ND v Brně.

Zamilovat se do někoho kým on není a vzít si toho, kdo jím je – byla promyšlená zápletka autora Williama Shakespeara (1564 – 1616) v komedii ,,Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete“, kterou žáci 9. A zhlédli v Mahenově divadle v Brně. Divadelní představení  plné  převleků a popletené lásky bylo v průběhu dvou hlavních dějových linií zpestřeno různými slovními hříčkami, dialogy v próze i verších, vtipnými postřehy i ze současné doby.

Jiné divadelní představení – téma mateřské lásky ve velkolepém Čapkově protiválečném dramatu ,,Matka“, které žáci třídy 9. B zhlédli v brněnském  divadle  Reduta, v nejstarší divadelní budově ve střední Evropě, opět připomnělo vážné okolnosti současné doby, nesmyslnost válek, ve kterých přicházejí zbytečně o život nevinní i děti, válek, které berou děti matkám. Moderní zpracování režiséra Štěpána Pácla v nás zanechalo silné prožitky.

Z historických památek města Brna stihli žáci obou tříd navštívit kapucínskou hrobku, která sloužila v 17. a 18. st. k pohřbívání bratří a dobrodinců řádu a ve které došlo díky systému ventilačních otvorů k přirozené mumifikaci těl zemřelých. Výklad o historii hrobky a některých osobnostech krypty, např. o veliteli pandurů Františku baronu Trenckovi, žáky zaujal.

Při procházce městem měli možnost žáci třídy 9. A seznámit se v prostorách Staré radnice s pověstmi o brněnském drakovi a brněnském kole.

I přes časný ranní odjezd nikdo ze žáků nezaspal, dobrá nálada je provázela po celou dobu školní akce.

Truksová Martina

 

Fotogalerie ZDE

 

tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Co dnes vaříme

loader Načítám...