Deváťáci se vrátili z výpravy do hlavního města

Deváťáci se vrátili z výpravy do hlavního města

18. 6. - 21. 6. 2019

V rámci projektu „Ještě nekončíme“ vyjela skupina 25 žáků devátého ročníku v doprovodu svých učitelů Jana Kletečky a Vratislava Libánského na zájezd do našeho hlavního města. Poznávací čtyřdenní pobyt byl určen především zájemcům o historii, ale účastníkům nechybělo ani sportovní a kulturní vyžití.

 

DENÍK VÝPRAVY

Den první

Po dvouhodinové cestě vlakem nás přivítala "stověžatá matička" slunečným počasím a my se metrem i autobusem přesunuli v potu tváře do čtvrti Suchdol, kde nám připravili ubytování na kolejích České zemědělské univerzity. Sotva jsme si vybalili a trochu se občerstvili, čekalo nás první dobrodružství na Letišti Václava Havla. Hlavním zážitkem exkurze byl největší dopravní letoun světa - Airbus A380, který se právě chystal na svou cestu do Spojených arabských emirátů. Lákadel však bylo mnohem více, a tak jediným nedostatkem byl snad jen špatně klimatizovaný autobus, který nás více než hodinu a půl "vláčel" po rozpálené letištní ploše. Po návratu na koleje a dobré večeři nás čekal sportovní večer, během něhož jsme sehráli dvě přátelská fotbalová utkání.

FOTOGALERIE - 1. den: ZDE

 

Den druhý

Po vydatné snídani v místní menze jsme zamířili do kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici a připomněli si události spojené s atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha. V kryptě jsme pak prostřednictvím poutavého příběhu prožili poslední chvíle se skupinou atentátníků, která se zde přesně před 77 lety a jedním dnem statečně bránila nacistické přesile až do poslední kulky. Emoce a ticho vystřídal ruch Václavského náměstí. Hodinová pauza na oběd, a to už nás dopravní prostředky rychlým tempem přemístily k budově České televize na Kavčích horách. Zpočátku jsme se zaradovali, ve třech studiích mělo probíhat natáčení, což je vždy velký zážitek. První dva pokusy však byly neúspěšné a nám se podařilo vstoupit jen do přestávek. Už se zdálo, že budeme mít smůlu i ve třetím studiu, když se otevřely dveře a pan režisér nás ochotně přizval k natáčení pořadu pro teenagery s názvem Garáž. I jeden krátký obraz (úspěšně natočený na šestý pokus) stál rozhodně za to. Závěr návštěvy ČT pak patřil kostýmním a kamerovým zkouškám, které se aktérům ze Sadů, jak dokazuje řada fotografií, úspěšně podařily. Další kroky naší výpravy směřovaly na Vyšehrad. Krátká bouřka přerušila asi na čtvrt hodiny soutěž ve vyhledávání náhrobků slavných osobností na místním hřbitově. Počasí se však rychle umoudřilo a my byli odměněni překrásnými panoramaty z vyšehradských vyhlídek. Po náročném dni většina účastníků volila odpočinek, a tak byla jediným kulturním zpestřením večera umělecky nalíčená skupina z 9. B.

FOTOGALERIE - 2. den: ZDE

 

Den třetí

Brzy ráno jsme vyrazili do Lidic. Místo původní vesnice, která byla 10. června 1942 vyhlazena z povrchu zemského, má i dnes silný emoční náboj. Památník s nově otevřenou multimediální expozicí připomíná nesmírnou krutost a bezcitnost nacistického řádění, z něhož každého návštěvníka doslova zamrazí v zádech. Kolem poledne jsme se rozloučili s Lidicemi a na druhý pokus odjeli zpět do Prahy, kde nás kvůli bezohlednému řidiči linkového autobusu čekal poněkud zkrácený oběd. To už následoval rychlý přesun do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, kde nás přesně ve 14.00 uvítal pan poslanec Vít Kaňkovský se svou osobní asistentkou. Prostřednictvím dokumentu i zajímavého vyprávění jsme se seznámili s chodem této významné instituce, řada přišla i na dotazy a po přísné kontrole nám bylo dovoleno nahlédnout do útrob sněmovny, a dokonce se krátce zúčastnit poslanecké schůze. Rychle jsme však byli "odejíti", neboť zde poněkud nervózně očekávali velmi vzácnou návštěvu v podobě slovenské prezidentky paní Zuzany Čaputové, na kterou si naše výprava počkala před sněmovními vraty, za což byla následně odměněna nejen jejím příjezdem, ale i krátkým zamáváním. Po tomto československém setkání jsme se vydali k Lennonově zdi a na závěr zamířily naše kroky na legendární Karlův most (tradičně přeplněný davy turistů z celého světa). Večerní vzduch pak příjemně pročistila silná bouřka a my jsme usínali za zvuku hromů.

FOTOGALERIE - 3. den: ZDE

 

Den čtvrtý - epilog

Závěrečné dějství návštěvy Prahy se odehrálo již bez kulturního programu. Budíček, snídaně, úklid pokojů, předání klíčů, rozloučení... A poté už cesta domů. Bylo to krátké, ale zajímavé setkání s naší historií, snad si z něj každý účastník odnese alespoň malý střípek vzpomínek.

 

 

tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Co dnes vaříme

loader Načítám...