Ať žije republika!

Ať žije republika!

28. 10. 2018

Poslední říjnovou neděli vyvrcholily oslavy 100 let od vzniku Československa. Toto velmi významné výročí si připomněli také žáci a učitelé na ZŠ V Sadech.

V hodinách vlastivědy, dějepisu či občanské výchovy rozebírali pedagogové s dětmi klíčové okamžiky, které nakonec vedly ke vzniku samostatné Československé republiky.  

Celá škola se rovněž zapojila do projektu s názvem „Vyvěsme nejvíc českých vlajek!“. Cíl byl tedy jasný, a tak se žáci  I. i II. stupně s chutí pustili do díla. Celý týden pilně vyráběli z nejrůznějších materiálů naše vlajky, aby je bezprostředně před výročím vyvěsili na několika místech naší školy. Výtvory musely být následně zdokumentovány a fotografie putovaly komisařům AGENTURY DOBRÝ DEN PELHŘIMOV. Ti po zaregistrování veškerých „uměleckých děl“ oficiálně potvrdí zápis do České knihy rekordů.

Další zajímavý program připravil ve spolupráci s Muzeem Vysočiny pan učitel Domkář. Nejprve společně s žákyněmi 9. ročníku upekl dort, který představoval hlavu císaře Karla I. Tuto sladkou rekvizitu přemístil v den výročí k pomníku T. G. M. a zde začala zhruba ve 14.30 rekonstrukce dobových událostí z roku 1918, kdy dav brodských studentů strhl bustu rakousko-uherského panovníka, naložil ji na trakař a dovezl až k řece Sázavě, kde ji následně „utopil“. Celá rekonstrukce, kterou Honza Domkář v dobovém kostýmu výborně řídil, vypadala velmi věrohodně, pouze závěr byl ke smůle všech ryb a kachen poněkud upraven. Hlava neskončila v řece, ale byla rozporcována a následně všemi přihlížejícími snědena.

Na den výročí vzniku republiky proběhl také slavnostní akt u pomníku T. G. Masaryka ve Štáflově ulici, jehož součástí bylo i položení květin. Za naši školu se akce zúčastnila paní ředitelka Milena Honsová.

 

Všem pedagogům, žákům i rodičům ze ZŠ V Sadech, kteří se jakýmkoli způsobem zapojili do oslav výročí 100 let republiky, srdečně děkujeme.

 

FOTOGALERIE - rekonstrukce událostí z roku 1918 

 

FOTOGALERIE - slavnostní akt u pomníku T. G. M.

 

FOTOGALERIE - přípravy na ZŠ V Sadech

tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Co dnes vaříme

loader Načítám...