Dnes je neděle 21. 4. 2019 a svátek má Alexandra

Deváťáci se vrátili z Prahy plní zážitků

Deváťáci se vrátili z Prahy plní zážitků

18. - 21. 6. 2018

V rámci projektu „Ještě nekončíme“ vyrazilo 20 žáků 9. ročníku do našeho hlavního města. Po ubytování na kolejích České zemědělské univerzity Praha Suchdol vyrazili společně se svými učiteli Janem Kletečkou a Vratislavem Libánským do centra Prahy. Nejprve všichni bez problémů prošli bezpečnostními rámy do areálu Pražského hradu a mohli se pokochat pohledem na Královský letohrádek či Zpívající fontánu. Poté se přemístili okolo Jeleního příkopu k budově Míčovny, kde je čekala zajímavá hádanka, a následně zamířili až na třetí nádvoří, aby se dozvěděli několik informací o Matyášově bráně - nejstarší barokní památce na našem území. Výprava se pak přesunula Nerudovou ulicí na Malostranské náměstí a její účastníci zde „vpluli“ do nejmenovaného řetězce rychlého občerstvení. Po načerpání nových sil je čekala krátká hudební produkce u Lennonovy zdi a následně už deváťáci vstoupili na proslulý Karlův most. Dívčí část výpravy zaujali vedle barokních soch i mladí fotbalisté z dalekého Ázerbájdžánu, a tak došlo i na společné foto. Potom již následovalo Staré Město. Učitelé provedli žáky okolo Betlémské kaple i Karlovy univerzity, ukázali jim také okno, ve kterém byla náhodnou kulkou zastřelena kněžna Windischgrätzová, a pohovořili rovněž o nejzajímavějších událostech spojených se Staroměstským náměstím. Nejdražší pražskou ulicí se účastníci přesunuli až do bývalého židovského ghetta, kde turistický program prvního dne končil.

Druhý den čekal na deváťáky opět bohatý program. Nejprve přišla na řadu návštěva Památníku Lidice, kde si žáci připomněli hrůzné události spojené s nacistickou diktaturou. Po prohlídce nově zrekonstruované multimediální expozice vstoupili do prostor bývalé vesnice a v tichém rozjímání uctili památku všech tehdejších obětí. Poté se autobusem přemístili k Letišti Václava Havla, kde je po obědě čekala dvouhodinová prohlídka. Po úvodním slovu pana průvodce, který z legrace „překřtil“ výpravu na „SADY – LESY – ZAHRADNICTVÍ“, a mimořádně přísných bezpečnostních kontrolách naložil přítomné autobus a projel s nimi veškerá zákoutí letištního areálu. Zlatým hřebem byl pak bezesporu odlet Airbusu A380, největšího osobního letounu na světě, do Spojených arabských emirátů.

Třetí den zájezdu byl zřejmě vůbec nejnáročnější. Po vydatné snídani čekal žáky přesun k budově České televize na Kavčích horách. Paní průvodkyně Moravcová doslova "protáhla" výpravu ze ZŠ V Sadech labyrintem chodeb a studií a deváťáci si odtud odnesli mimořádné zážitky. Z mediálně známých osobností „ulovili“ Bolka Polívku a pronikli rovněž do studia, kde byla právě přestávka při natáčení soutěžního pořadu "Kde domov můj?" Také si zkusili práci kameramanů či redaktorů a mohli si obléknout i některé rekvizity ze známých pořadů. Poté se již všichni přesunuli na nedaleký Vyšehrad a prošli si hřbitov slavných českých osobností. Na Václavském náměstí se pak výprava občerstvila a čekal ji další program v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Žáci i jejich učitelé zhlédli poutavě zpracovaný dokumentární film o atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha a navštívili kryptu, ve které se prozrazení atentátníci marně bránili nacistické přesile. Celá návštěva byla umocněna naprosto mimořádným výkonem paní průvodkyně, která všechny návštěvníky doslova vtáhla do celého příběhu. Tramvají, metrem a autobusem se všichni opět přesunuli na večeři a před večerkou přišly na řadu i různé společenské hry.

Celý pobyt utekl jako voda. Další den už se výprava deváťáků musela rozloučit s krásami "stověžaté matičky" a zamířila zpět do Havlíčkova Brodu. 

 

Fotogalerie z 1. dne ZDE

 

Fotogalerie z 2. dne ZDE

 

Fotogalerie z 3. dne ZDE

 

 

 


Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

KALENDÁŘ
KONTAKTY
FACEBOOK
loader Načítám...

Základní škola Havlíčkův Brod

V Sadech 560

Telefon: (+420) 569 422 179

Email: info@zssady.cz

Více viz Kontakty

Logo kraje Webové stránky podpořil Kraj Vysočina - Fond Vysočiny